Aktualności

Wizyta wyjątkowych Gości – Madagaskar oczami misjonarzy

W dniu 4.10.2018r. naszą szkołę odwiedzili misjonarze, którzy przyjechali aż z Madagaskaru. Ksiądz Henryk Sawarski, który jest Prowincjałem Prowincji Malgaskiej Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny przybył do nas z księdzem Joelem. Podczas spotkania opowiedzieli o trudnym życiu na „czerwonej wyspie”, o konieczności niesienia pomocy humanitarnej jej mieszkańcom i krzewieniu wiary wśród Malgaszów. Spotkanie rozpoczęło się gorącym powitaniem Gości przez panią dyrektor, a następnie Księża odmówili w języku malgaskim modlitwę Zdrowaś Mario i Ojcze nasz. Ksiądz Sawarski jest misjonarzem już 40 lat. Opowiadał jak wygląda życie codzienne na wyspie. Malgasze jedzą ryż na śniadanie, na obiad i na kolację. Jak Malgaszowi zabrakłoby ryżu na jeden posiłek, to byłby bardzo, bardzo markotny – śmieje się ksiądz Henryk. Przekazuję pozdrowienia od czekoladowych ludzi dla niedopieczonych braci – żartował misjonarz zwracając się do “bladych twarzy”. Ksiądz przyznał, od kiedy poczuł powołanie, chciał być misjonarzem i pracować właśnie na Madagaskarze. Marzenie o tym kraju rozbudziła w nim książka Arkadego Fiedlera “Madagaskar, okrutny czarodziej”. Kiedy wysiadł z samolotu, który wylądował na wyspie, uderzyło go w twarz gorące, tropikalne powietrze. Poczułem się tak jakbym wszedł do pieca – wspomina. Otoczyły go zapachy Afryki. A prawdę mówiąc – przykry zapach brudu i śmieci – dodał. Jednak “ nie wziął nóg za pas”, nie zdezerterował, choć wszystko dookoła było inne niż w rodzinnym gnieździe. Do dziś ksiądz Henryk nie żałuje swojej decyzji. Madagaskar jest jego drugim domem ojczystym. Nigdy nie trawiła mnie nostalgia, tęsknota za Polską – przyznaje. Raczej przepełniała mnie radość, że tu zrealizowałem swoje marzenia – potwierdza. Misjonarze opowiedzieli nam o kulturze, tradycjach, świętach i zabawach. Dowiedzieliśmy się, że na wyspie są trzy strefy klimatyczne, a śnieg widziano ostatnio w 1900 roku. Domy zbudowane z gliny oraz trzciny są niezwykle praktyczne. Na Madagaskarze popularnymi uprawami są ryż, kukurydza i maniok. Jedzą wszystko co się rusza. Nawet jak mucha wpadnie do zupy, to jest przysmak – śmieje się ksiądz. Jadł mięso lemura, a ostatnio podano mu kawałek mięsa krokodyla. Było nawet dobre, miało smak podobny do ryby – przyznał. Malgasze nie zjedzą tylko mięsa z jednego zwierzęcia, z psa, którego uznają za nieczyste.
Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali wiele pytań, a pani dyrektor odczytała wzruszajacy list napisany przez jedną z uczennic, skierowany do mieszkańców Czerwonej Wyspy. Misjonarze otrzymali również piękne laurki i kartki wykonane przez uczniów z pozdrowieniami z Polski. Zostali też obdarowani przypinkami z logo szkoły i zakładkami do książek również z logo i wizerunkiem szkoły.
Wizyta zakończyła się odśpiewaniem przez księdza Joela hymnu narodowego Madagaskaru, a my odwdzięczyliśmy się śpiewając nasz polski hymn. Dziękujemy Misjonarzom za niezwykłe opowieści, modlitwę i błogosławieństwo.

Obraz może zawierać: 40 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: 49 osób, uśmiechnięci ludzie, w budynku

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ludzie stoją

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i w budynku

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i w budynku

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ludzie stoją

 

Możliwość komentowania Wizyta wyjątkowych Gości – Madagaskar oczami misjonarzy została wyłączona