Aktualności,  Uroczystości

“Oto obchodzimy Dziady”

“Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się wielkim filozofom”. (W. Szekspir)
Dziady to uroczystość znana współczesnym przede wszystkim z kanonicznego dramatu Adama Mickiewicza. Należy jednak pamiętać, że w czasach przedchrześcijańskich podobne rytuały były czymś powszechnym i często praktykowanym wśród Słowian. Istotę Dziadów stanowiła możliwość łączności ze światem zmarłych, duchami przodków, które w pewnych szczególnych porach roku tymczasowo wracały do swych dawnych siedzib. „ Dziady” Adama Mickiewicza to zgrabna synteza wierzeń i obyczajów polskich, litewskich, białoruskich oraz ukraińskich.

Pamięć dzieła Adama Mickiewicza została utrwalona w spektaklu, który odbył się w naszej szkole dnia 16.11.2017r. Klasa VII odtworzyła dawny rytuał przodków i ugościła w odpowiedni sposób przybywające dusze. Ich przychylność było można zapewnić sobie odpowiednim jadłem i piciem. W szkole pojawiły się cztery rodzaje mar:
– dusza dzieci Józia i Rózi ( w tę rolę wcieliła się Amelia Mierzwa)
– widmo Złego Pana ( rolę odegrał Adrian Wilk)
– duch pośredni; pastereczka Zosia ( rola odegrana przez Joannę Lebiodę )
– nieme Widmo ( to rola Martyny Aktyl).

Duchy przywoływał i odwoływał Guślarz ( w tę rolę wcieliła się Oliwia Bednarz). Chór wypowiadał zaklęcia, które stanowiły najstarszą warstwę wierzeń w utworze. Sowa (Julia Mączka) oraz Kruk (Karolina Trela) pilnowały, aby Widmo Złego Pana zostało ukarane w zaświatach – ponieważ: ” Kto ni razu nie był człowiekiem – temu człowiek nic nie pomoże”. Starzec (Michał Soja) dokonał obrzędu kadzenia, jakże istotnego w pozbywaniu się wszelakiego zła.

Literacka wizja Dziadów ma swój niewątpliwy i niepowtarzalny urok, mający początek w przekonaniu, że duszom zmarłych, bez względu na wszystko, należy się szacunek i modlitwa. Kto może, niech pomoże zatem błąkającym się na rozdrożach marom.

Dziękujemy klasie VII oraz pani Agnieszce Szewc – nauczycielce języka polskiego oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałego występu, przygotowania strojów i dekoracji oraz pasje literackie.

Możliwość komentowania “Oto obchodzimy Dziady” została wyłączona